ایجاد انگیزه در دانش آموزان

آوریل 21, 2024

بعضی از درس ها، کتاب ها و مطالب هستند که چندان برای دانش اموزان جذاب نیستند و اگر آنها برای رسیدن به هدف هایشان انگیزه نداشته باشند فرایند مطالعه برایشان طاقت فرسا می شود.

اگر دانش اموز هستید و می پرسید چگونه در درسهایمان موفق شویم به شما می گویم انگیزه سوزان، عامل کلیدی در موفقیت شماست حالا در هر مقطع تحصیلی که می خواهید باشید.معلمان در ایجاد انگیزه در دانش آموزان نقش بسزایی دارند.

۱-به دانش اموزان احساس کنترل بدهید

وقتی به دانش اموزان اجازه می دهیم که در مورد اتفاقات کلاس، تکالیف و مشکلاتی که باید روی انها کار کنند نظر بدهند آنها را درگیر نگه می داریم و با انتقال حس کنترل آنها را برای انجام کارها و درس خواندن تشویق می کنیم.

۲-اهداف روشنی برای دانش اموزان مشخص کنید

وقتی دانش اموز نتواند هدف روشنی را برای یادگیری تصور کند درس خواندن برایش خسته کننده می شود.بهتر است درابتدای سال اهداف، قوانین و انتظاراتی که از دانش آموزان در انتهای سال دارید را واضح بیان کنید تا آنها هم اهداف مشخصی برای آینده داشته باشند.

۳-دانش آموز را تهدید نکنید

هرچند که دانش اموزان باید بدانند که درس نخواندن و انجام ندادن تکالیفشان عواقب بدی دارد اما ایجاد انگیزه مثبت در آنها بهتر از تهدید کردن است.وقتی محیط امن و همراه با حمایت را برای بچه ها فراهم می کنید و توانایی های دانش اموز را به او یادآوری می نمایید، دانش اموز هم انگیزه بیشتری برای انجام تکالیف پیدا می کند.

۴-مکان کلاس را تغییر دهید

ایجاد تنوع در مکان کلاس باعث ایجاد انگیزه و هیجان در دانش آموزان می شود.هرازچندگاهی از کلاس خارج شوید داخل فضای باز کلاس را برگزار کنید، سخنران دعوت کنید برای تحقیق بچه ها را به کتابخانه ببرید و … تا محیط جدید را تجربه کنند و انگیزه بگیرند.

مرکز مشاوره رسپینا در حوزه های تحصیلی، خانواده، ازدواج، طلاق، فرزندپروری، پرورش کودکان، شغلی، انتخاب رشته، کارآفرینی در استان گلستان ، گنبد کاووس ، مینودشت، گالیکش، کلاله، آزادشهر، رامیان ،علی آباد ، دلند، خان ببین  خدمات مشاوره ارائه می دهد. مشاوره تخصص ماست.

توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

موفقیت در امتحانات

روش مطالعه

موفقیت در امتحانات

♦ برای موفقیت درامتحانات مدیریت زمان ضروری است با مدیریت زمان برای امتحانات می‌توانید بهترین نتیجه را کسب کنید. برای موفقیت در امتحانات باید […]

بدون دیدگاه می 29, 2024
برنامه ریزی برای امتحانات

مشاوره تحصیلی و موفقیت

برنامه ریزی برای امتحانات

برنامه ریزی: روشی است به صورت گام به گام که برای انجام هر چه بهتر و به موقع فعالیت ها […]

بدون دیدگاه می 29, 2024
بهترین روش آمادگی برای امتحانات چیست؟

مشاوره تحصیلی و موفقیت

بهترین روش آمادگی برای امتحانات چیست؟

سطح خودتان را مشخص کنید شما خودتان بخوبی می‌دانید کجای درس‌هایتان قرار دارید و از اکنون نمره احتمالی‌تان را می‌توانید […]

بدون دیدگاه می 29, 2024
چگونه سر امتحان استرس نداشته باشیم؟

روش مطالعه

چگونه سر امتحان استرس نداشته باشیم؟

مرکز مشاوره رسپینا در حوزه های تحصیلی، خانواده، ازدواج، طلاق، فرزندپروری، پرورش کودکان، شغلی، انتخاب رشته، کارآفرینی در استان گلستان […]

بدون دیدگاه می 28, 2024
چگونه استرس امتحان را کاهش دهیم؟

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

چگونه استرس امتحان را کاهش دهیم؟

یکی از راه ­های کاهش استرس امتحان، این است که ابتدا مکانی آرام برای مطالعه پیدا کنید. طوری که فضای مطالعه […]

بدون دیدگاه می 28, 2024
استرس امتحان چگونه است؟

کنکور سراسری

استرس امتحان چگونه است؟

برخی علائم اضطراب امتحان عبارتند از: احساس گیجی قطع ارتباط با دوستان بدخلقی مشکل در تصمیم­گیری بی ­انگیزه شدن اختلالات خواب کشیدگی […]

بدون دیدگاه می 28, 2024
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *