مشاوره کنکور

مارس 3, 2021

آیا مشاوره کنکور گرفتن مفید است یا خیر؟

ببینید این سوال مانند این است بپرسیم چاقو برای انسان ها خطرناک است یا خیر؟ یک چاقو میتواند در دست یک جراح باشد و جان یک انسان را نجات دهد یا می تواند در دست یک قاتل باشد و باعث مرگ یک انسان شود.

ساده تر بگوییم مشاور کنکور مانند این چاقو است یعنی اگر مشاور شما معمولی یا خوب باشه خیلی تاثیر مثبتی روی شما میگذارد اما اگر کسی باشد که نتواند شما را راهنمایی کند و با حرف های نادرستش شما را گمراه کند خب بی شک شکست بزرگی خواهید خورد.

زندگی شما به کنکور بستگی نداره

از الان بگم زندگی شما به کنکور بستگی ندارد! متاسفانه خیلی از مشاوران و بازاریابان کنکور این حرف بسیار نادرست را در ذهن عموم و خانواده ها و حتی دانش آموزان حک کرده اند که زندگی شما بستگی به کنکور دارد و باید حتما در آن موفق شوید و… . درحالی که این حرف کاملا نادرست می باشد زیرا عملا اثبات شده ما رتبه های برتر زیادی داشته ایم اما متاسفانه به هیچ جا نرسیدند یا خیلی از آنها دچار اعتیار یا افسردگی و خودکشی شدند یا حتی ساده تر بگیم نتوانستند شغل پیدا کنند و بیکار ماندند.

نگران رتبه کنکور خود نباشید

درحالی که افراد موفق زیادی را چه در ایران و چه در خارج از ایران می شناسیم که حتی مدرک دیپلم یا فوق دیپلم را نگرفته اند اما توانسته اند به موفقیت های بزرگی برسند.

بنابرین اگر حتی رتبه 500 هزار شدید دلیل نمی شود که خود را ببازید و بگویید من نمیتوانم زندگی خوبی داشته باشم یا … . این ها یک بهونه بسیار راحت برای افرادیست که نمی خواهند تلاش کنند مگر در هر شرایط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی می شود رشد کرد.

نمی خواهم بیشتر از این از بحث دور شوم برای همین به سر موضوع اصلی بر میگردیم یعنی مشاوره کنکور.

مشاور کنکور که حتما نباید پزشک باشه!

متاسفانه خیلی ها به این باورند افرادی که رتبه زیر 100 آورده اند یا کلا پزشکی قبول شده اند می توانند مشاور خوبی باشند درحالی که این حرف کاملا نادرست و بسیار خطرناک است!

مشاور خوب کسی می باشد که رشته آن مشاوره و روانشناسی باشد نه پزشکی و دندان پزشکی! واقعا به این نکته بسیار مهم توجه کنید زیرا بسیاری از افراد دچار این اشتباه شده اند.

مشاوره کنکور تجربی

مشاور خوب کسی نیست که روش های درس خواندن خودش را به شما یاد دهد بلکه کسی می باشد که به شما کمک کند شیوه درس خواندن خود را پیدا کنید و با آن شیوه بتوانید ساعت مطالعه خود را با بازدهی بالا بتواند بیشتر کنید. در غیر این صورت که کسی بخواهد به شما روش های شخصی خودش را بگوید بر اساس اینکه او با این روش ها توانسته رتبه به دست آورد و قبول شود کاملا اشتباه می باشد زیرا شما کاملا با دیگران تفاوت دارید و باید شیوه های درسی خود را پیدا کنید.

بنابرین گام اول این شد که کسی که شما را مشاوره می دهد باید یک مشاور با تجربه باشد

ویژگی های مشاور کنکور">ویژگی های مشاور کنکور

بحث بعدی ما راجب ویژگی مشاور است که باز هم باید به آن توجه کنید زیرا متاسفانه حتی بسیاری از مشاوران با سابقه در قبال پولی که می گیرند خدمات نمی دهند یا متاسفانه بعضی از آنها بیش از حد خدمات می دهند! منظورمان را در ادامه راجب این نوع مشاوره کنکور بیشتر توضیح خواهیم داد.

منظورمان از خدمات بیش از حد این است که یک مشاور به طور میانگین نباید هفته ای بیشتر از 7 ساعت وقت شما را بگیرد. زیرا در غیر اینصورت دارد بی دلیل زیاد با شما حرف می زد و باعث گرفتن وقت شما خواهد شد! و البته خدمات کم هم به این معنیست که در روز نباید کم تر از 15 دقیق با شما وقت بگذارد و به طور میانگین مشاور خوب کسی است که روزانه 30 تا 60 دقیقه برای شما وقت بگذارد.

برنامه ریزی مشاوره کنکور

همانطور که گفتیم مشاور نباید برای شما برنامه بنویسد و به شما بگوید بر اساس این برنامه بخونید! اینکار واقعا اشتباه می باشد که بنده اولین مشاورم این کار را با من کرد که نتیجه آن هم آشفتگی و نرسیدن به برنامه ام بود.

برای مثال برایم یک برنامه مطالعه نوشته بود که در آن باید روزانه 1 ساعت زیست و 30 دقیقه زبان می خواندن و عربی را یک روز در میان و… اما خب من در درس زبان بسیار قوی بودم و در عربی بسیار ضعیف! در این برنامه جای عربی و زبان باید برعکس میشد اما مشاورم به من گفته بود زبان اهمیت بسیار زیاد تری دارد برای همین وقت خود را بیشتر بر روی زبان بگذار.

مشاوره کنکور
توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

برای کنکور تشریحی بخوانیم یا تستی؟

مشاوره تحصیلی و موفقیت

برای کنکور تشریحی بخوانیم یا تستی؟

مرکز مشاوره رسپینا در حوزه های تحصیلی، خانواده، ازدواج، طلاق، فرزندپروری، پرورش کودکان، شغلی، انتخاب رشته، کارآفرینی در استان گلستان […]

بدون دیدگاه جولای 21, 2024
6روش صحیح مطالعه

مشاوره تحصیلی و موفقیت

6روش صحیح مطالعه

1-خواندن بدون نوشتن: همان‌طور که اشاره شد روش نادرست مطالعه است. مطالعه فرآیندی فعال و پویا است و برای نیل […]

بدون دیدگاه جولای 21, 2024
تکنیکهای افزایش تمرکز و دقت

مشاوره تحصیلی و موفقیت

تکنیکهای افزایش تمرکز و دقت

تمرین 1: یک کتاب یا مجله را بردارید و تعداد کلمات در یک پاراگراف را بشمارید. دوباره آن ها را […]

بدون دیدگاه جولای 17, 2024
آینده شغلی رشته تحصیلی

مشاوره تحصیلی و موفقیت

آینده شغلی رشته تحصیلی

با توجه به تنوع رشته های دانشگاهی بسیار بالا، رشته تجربی می تواند آینده شغلی خوبی را برای شما رقم بزند. البته […]

بدون دیدگاه جولای 17, 2024
رشته تجربی مناسب چه افرادی است؟

کنکور سراسری

رشته تجربی مناسب چه افرادی است؟

افرادی که رشته تجربی را انتخاب می کنند باید از لحاظ شخصیتی دارای یک سری از ویژگی ها باشند تا در این […]

بدون دیدگاه جولای 17, 2024
عواقب انتخاب رشته نادرست در سال نهم

مشاوره تحصیلی و موفقیت

عواقب انتخاب رشته نادرست در سال نهم

همان‌طور که انتخاب رشته‌ درست می‌تواند در تعیین مسیر زندگی و شغلی فرد مؤثر باشد و زودتر او را به موفقیت برساند، […]

بدون دیدگاه جولای 14, 2024
اهمیت مطالعه درس اقتصاد برای کنکور

مشاوره تحصیلی و موفقیت

اهمیت مطالعه درس اقتصاد برای کنکور

اگر با شرکت در کنکور رشته علوم انسانی قصد تحصیل در رشته‌های دانشگاهی محبوبی مانند حسابداری، مدیریت‌ها و اقتصاد را […]

بدون دیدگاه جولای 8, 2024
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *