مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری گنبد

آوریل 3, 2021

قبل از اینکه وارد موضوع انتخاب رشته تضمینی شویم . مفهوم انتخاب رشته را مطالعه و تشریح میکنیم . انتخاب رشته به معنی اولویت بندی وچینش اولویت های داوطلب نیست ،بلکه انتخاب رشته انتخابی بسیار مهم وسرنوشت ساز در زندگی استانتخاب رشته می بایست بر اساس مسیرهایی باشد که ما را به هدفمان می رساندپس اول باید یک هدف مهم داشته باشیم وبعد باید بررسی کنیم که رسیدن به آن از چه رشته هاو شغل هایی عبور می کندانتخاب رشته نباید بر اساس میزان علاقمندی و شانس قبولی انجام شودانتخاب رشته نباید بر اساس پیش زمینه های قبلی یا تعصب ویا به دلیل تاثیر پذیری از اطرافیان باشدهر داوطلب فارغ از هر رتبه پایین و خوبی که کسب کرده می بایست بهترین انتخاب رشته را تحت نظر مشاور انجام دهد و همچنین کسب یک رتبه نامناسب برای داوطلب نیز نباید منجر به از دست دادن فرصت ها و شانس ها به دلیل عدم انتخاب رشته حرفه ای شود . انتخاب رشته باید توسط متخصص انتخاب رشته ومسلط به قوانین و دستور العمل ها انجام شود و با مطالعه دفترچه و انجام اولویت بندی نمی توان انتظار یک انتخاب رشته صحیح را داشتانتخاب رشته تضمینی به معنی تضمین علمی ترین و بهترین انتخاب ممکن برای رتبه به دست آمده است ونه تضمین قبولی با هر رتبه ای !! در انتخاب رشته تضمینی افرادی که وعده قبولی دررشته ای خاص را می دهند ویا با رتبه بالا،قبولی در یک رشته تاپ را وعده می دهند بدون شک کلاهبردار هستندمعجزه ای که در انتخاب رشته تضمینی می توان انجام داد ،این است که داوطلب در بهترین رشته ای که نمره آن را کسب کرده قبول شود .البته کوتاهی واشتباه های سایرین نیز که رتبه بهتری از ما کسب کرده اند می تواند در انتخاب رشته ما تاثیر گذار باشد پس می بایست انتخاب هوشمندانه ای داشته باشیم که از تمام شانس ها و فرصت ها و حتی اشتباهات سایرین بهره ببریمانتخاب رشته باید بر اساس ارجحیت خود داوطلب باشدانتخاب رشته باید تمام شانس ها و احتمالات حتی کم را در بر بگیردانتخاب رشته تضمینی یعنی در انتخابی قبول شویم که اولین و بهترین انتخاب ممکن از نظر خود داوطلب باشد که نمره آن را کسب کرده است .

انتخاب رشته تضمینی یعنی هیچ داوطلبی در کشور نتواند انتخاب هایی که ما قبول نشده ایم با رتبه وسهمیه یکسان قبول شود . (اگر ما قبول نشدیم در یک رشته ای ،هیچ کس دیگر با شرایط مشابه ما قبول نشود) خطای انتخاب رشته صفر باشد و چندین بار بعد از الویت بندی و اصلاح چک و بررسی شود . میبایست قبل از فرایند انتخاب رشته ،معرفی رشته ، دانشگاه ها ،بررسی وضعیت شغلی در داخل و خارج از کشور و انجام شود و داوطلب با شناخت و آگاهی وارد انتخاب رشته شودنهایت خواست داوطلب از انتخاب رشته چیست ؟ داوطلب چیزی جز این نمی خواهد که بر اساس رتبه ای که کسب کرده در اولین و بهترین شانس خود که بر اساس ارجحیت خودش انتخاب کرده قبول شود . تضمین محقق شدن این مهم را میتوانیم انتخاب رشته تضمینی کنکور سراسری بنامیم.

موسسه مشاوره تحصیلی و کنکور رسپینا با استفاده های الگوهای صحیح و علمی در انتخاب رشته و با استفاده از کادر متخصص در زمینه انتخاب رشته ،انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد را به صورت تضمین کتبی برگزار می کند که شامل معرفی رشته ها و دانشگاه ها و سپس فرایند انتخاب رشته است.

تضمین میکنیم داوطلب فارغ از هر رتبه ای در بهترین انتخابی که نمره آن را کسب کرده قبول شود و تضمین می شود انتخاب هایی که داوطلب نتوانسته قبولی بیاورد هیچکس در ایران با رتبه و سهمیه ای مشابه داوطلب نیز آنها را قبول نخواهد شد و همچنین انتخاب ها بر اساس ارجحیت خود داوطلب انجام می شود . ضمنا تمام شانس های قبولی داوطلب در انتخاب رشته به بهترین شکل لحاظ خواهد شد .

موفقیت در کنکور شامل دو بخش است ،یکی فرایند آزمون که در آن داوطلب کنکور میبایست دانش خود را در جلسه کنکور پیاده کند.طبیعیست که به دلایل مختلف فقط عده کمی بعد از جلسه آزمون از عملکرد خود راضی هستند.
کسی در جلسه کنکور به دنبال معجزه نیست بلکه هدف اصلی این است که به تمام سوالاتی که شخص توانایی پاسخ دارد و دانشش را دارد پاسخ دهد و به بیان دیگر بهترین حالت زمانی است که اگر داوطلب کنکور تسلط ۸۰ درصدی دارد بتواند تمام ۸۰ درصد را در جلسه آزمون پیاده کند و بعد از جلسه آزمون و بررسی سوالات ،سوالی نباشد که داوطلب میدانسته ولی به آن پاسخ نداده است.
در نتیجه در حالت واقعی هر داوطلب کنکور توانسته بخشی از راندمان خود را پیاده کند و به یک رتبه برسد.
پس در بخش اول ما یک رتبه داریم که ثابت است و نمیتواند دچار تغییر شود و بعد از اعلام نتایج نمیتوان کاری برای رتبه انجام داد.
اما بخش دوم موفقیت در کنکور انجام یک انتخاب رشته علمی و هوشمندانه است که بتوانیم تمام شانس های خود را برای رتبه کسب شده محفوظ داشته باشیم.
همان طور که در بخش اول بسیاری از داوطلبان به دلایل متعدد حتی نمیتوانند تمام دانش خود را پیاده کنند، در بخش دوم نیز این مساله در انتخاب رشته اتفاق میفتد و بسیاری از داوطلبان به دلیل انتخاب رشته نادرست نتیجه نهایی خود را تضعیف میکنند.

اینجاست که فردی با رتبه ای بدتر میتواند در کد رشته ای قبول شود که فرد دیگر با رتبه بهتر قادر به پذیرش در آن کد رشته نشده است.
انتخاب رشته در کنکور های سراسری در همه مقاطع بسیار حساس است و نکات بسیار زیادی دارد که میبایست در فرایند انتخاب رشته مورد توجه قرار گیرد.
قبل از فرایند انتخاب رشته می بایست اطلاعات کاملی از رشته ها ،انواع دانشگاه ها، امکان ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور،موقعیت شغلی در داخل یا خارج از کشور ،امکان تغییر رشته و … و همچنین قوانین و اصول انتخاب رشته و اشتباهات متداول سایرین کسب کنیم و سپس مرحله به مرحله انتخاب رشته را با راهنمایی مشاور متخصص مورد اعتماد خود پیش ببریم .
در صورت زیاد بودن رشته های انتخابی و بیشتر از حد مجاز، فیلتر باید توسط مشاور انجام شود. اولویت بندی رشته ها بر اساس ارجحیت داوطلب،چک کردن اولویت بندی و چک نهایی باید طوری انجام شود که داوطلب بتواند تمام شانس های خود را برای مجموعه رشته های انتخابی حفظ کند.
اکثر انتخاب رشته های نادرست به دلیل اشتباهات متداول رخ میدهد، اشتباهاتی که داوطلب یا مشاور به دلیل عدم اطلاع از نحوه صحیح انتخاب رشته مرتکب می شوند.
در انتخاب رشته دانشگاه به دلیل رتبه ای که کسب کرده ایم به صورت اجباری محدودیت هایی برای انتخاب های خود ایجاد کرده ایم
لذا نباید با یک مشاوره انتخاب رشته غیر تخصصی تمام تلاش های خود را بی ثمر کنیم
یکی از اشتباهات و نظرات اشتباهی که بسیار رایج است این است که داوطلبی که رتبه خوبی کسب کرده فکر میکند که نیازی به مشاوره انتخاب رشته به صورت تخصصی ندارد و خودش با مشورت اطرافیان خود می تواند انتخاب رشته خوبی انجام دهد .
بالعکس این قضیه هم به وفور اتفاق می افتد وکسی که رتبه خوبی کسب نکرده فکر میکند که چون رتبه خوبی ندارد دلیلی برای انجام دادن یک انتخاب رشته تخصصی نیست و خودش با کمک اطرافیانش انتخاب رشته انجام می دهد.

هر دو این گروه از افراد به دلیل انجام مشاوره غیر تخصصی ضربه جبران ناپذیری به خود وارد میکنند و شانس های خود را به سادگی از بین می برند.هم کسی که در بخش اول که کسب رتبه هست موفق باشه باید بخش دوم را جدی بگیرد و بهترین انتخاب رشته ممکن را انجام دهد و هم شخصی که در بخش اول رتبه خوبی کسب نکرده باید با یک انتخاب رشته عالی احتمال موفقیتش را حتی اگر کم است کمتر نکند.
یکی از سوالات متداولی که داوطلبان میپرسند این است که من میخواهم بدانم چقدر شانس قبولی دارم ، اگر شانس قبولی دارم انتخاب رشته انجام بدهم و از مشاور انتخاب رشته استفاده کنم . پاسخ را پیشتر اشاره کردیم اما اگر دقیق تر بخواهیم بیان کنیم پاسخ ما به این داوطلبان عزیز بسیار روشن و شفاف است و جواب این است که احتمال یا شانس قبولی تاثیری در فرایند انتخاب رشته ندارد و در تصمیم شما برای انجام انتخاب رشته نیز نباید موثر باشد. وقتی شما مجاز به انتخاب رشته در بخشی از رشته ها شده اید پس حتما شانس وجود دارد . کم بودن یا زیاد بودن این شانس مهم نیست. در هر صورت باید بهترین انتخاب رشته را انجام دهید. نهایتا اگر رشته دلخواه خود را قبول نشدید میتوانید ثبت نام نکنید ولی اگر هر گونه اهمال در انتخاب رشته انجام دهید ،انتخاب رشته را جدی نگیرید و یا اصلا انجام ندهید به احتمال زیاد بعدا پشیمان خواهید شد.
شانس قبولی،تخمین قبولی،نرم افزار های انتخاب رشته هیچکدام نباید تاثیری در انتخاب رشته شما داشته باشند و بهتر است به موضوع احتمالات ورود نکنید . موارد متغیر بسیار زیادی وجود دارد که هرگونه تخمین را غیر معتبر می کند ممکن است در احتمال ۱ درصد رخ دهد و ممکن است در احتمال ۹۹ درصد رخ ندهد پس چه دلیلی دارد امید یا نا امیدی ایجاد کنیم.
کاری که از دستمان برای انتخاب رشته بر می آید انجام انتخاب رشته تخصصی و عالی است که تمام شانس ها را در واقعیت و در فرم انتخاب رشته لحاظ کنیم نه در خیالمان.
برخی از مراکز جهت جذب عامه مردم دست به اقدامات غیر حرفه ای میزنند که در حقیقت فریب افکار عمومی است . به عنوان مثال کارنامه ای را نشان میدهند در یک سال خاص و میگویند با رتبه خیلی بد در یک رشته خوبی در تهران پذیرفته شده است ولی نحوه آن را نمیگویند .
چند مساله مطرح میشود . اولا اثباتی برای ادعای خود ندارند. اگر فرض کنیم ادعایشان درست است چه احتمالاتی مطرح است
شاید داوطلب از سهمیه استفتده کرده ولی عنوان نمیکنند که شخص سهمیه خاصی داشته است
شاید مربوط به سالی باشد که پردیس های خودگردان مصاحبه داشتند ئو فقط با پول پذیرش میشدند و رتبه مهم نبود
شاید مربوط به دانشگاه های نیمه متمرکز باشد که ۱۰ برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه میشوند
شاید در رشته خاصی در یک سال خاص در تکمیل ظرفیت چنین اتفاقی افتاده باشد
شاید پذیرش در آن سال در آن رشته خاص بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شده است
شاید به واسطه شرایط خاص قانونی شخص در بدو ورود انتقالی گرفته باشد
اگر در بین هزاران کد رشته فقط یک رشته خاص در یک سال خاص یک ظرفیت خالی داشته باشد ( که محال است) و منجر به قبولی شود دلیلی بر انتخاب رشته اصولی نیست و قرار نیست این مساله تکرار شود.
و سایر موارد احتمالی..
با توجه به اینکه در ۵ سال اخیر انتخاب رشته اکثر داوطلبان شامل رشته های خوش بینانه ،واقع بینامه و کف قبولی است امکان خالی بودن یک ظرفیت در یک رشته طوری که با رتبه بالا و نا مناسب قبول شود وجود ندارد. وصرفا یک حربه تبلیغاتی است
انتخاب رشته تضمینی به معنای بهترین انتخاب رشته ممکن برای رتبه شماست و نه تضمین قبولی در رشته ای خاص. و البته داوطلب هم چیزی جز انجام بهترین انتخاب رشته با خطای صفر و بر اساس اولویت نمی خواهد.

انتخاب رشته کنکور در گنبد؟ مرکز مشاوره رسپینا با بهره گیری از اساتید انتخاب رشته در گنبد استان گلستان و تهران بهترین انتخاب رشته برای کنکور سراسری خواهند داشت.

 

 

 

 

توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

اختلالات یادگیری گنبد

کنکور سراسری

اختلالات یادگیری گنبد

آیا کودک شما در مدرسه مشکل دارد، از خواندن با صدای بلند ، نوشتن مقاله یا سر و کله زدن […]

بدون دیدگاه جولای 25, 2022
مشاور تحصیلی و کنکور گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

مشاور تحصیلی و کنکور گنبد

مشاوره تلفنی ، مشاوره تلفنی در روانشناس در گنبد کاووس نوروفیدبک ، گنبد کاووس ، مینودشت، گالیکش، کلاله، مشاور تحصیلی […]

بدون دیدگاه جولای 20, 2022
زبان کنکور گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

زبان کنکور گنبد

در کنکور سراسری، برای اینکه بتوانید رتبه زیر هزار بیاورید باید درصدتان در این درس حداقل ۵۰ درصد باشد پس […]

بدون دیدگاه می 18, 2021
روش مطالعه درس ریاضی کنکور ؟ گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش مطالعه درس ریاضی کنکور ؟ گنبد

1.   ریاضی را موضوعی بخون ریاضی را موضوعی بخونیم به این معناست که همان‌طور که شما بهتر از من می‌دانید […]

بدون دیدگاه می 15, 2021
پیش‌خوانی؟کنکور گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

پیش‌خوانی؟کنکور گنبد

شما با حجم انبوهی از درس‌ها و مطالب روبه‌رو هستید اما نگران نباشید با استفاده از فاصله‌گذاری و پیش‌خوانی می‌توانید […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

کنکور سراسری

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

اثر فاصله‌گذاری ساده‌ترین روش برای جذب انبوه اطلاعات استفاده از اثر فاصله‌گذاری است. پژوهشگران این روش را در میان یافته‌های […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *