رشته پزشکی

مارس 28, 2021

پزشکی یک دانش کاربردی است که هدف آن حفظ و ارتقای تندرستی، درمان بیماری ها و توانمند شازی آسیب دیدگان است. این منظور با شناخت بیماری ها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آنها به انجام می رسد.
این رشته مناسب کسانی است؟ یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه و تحقیق را در حد بسیار گسترده داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو علاقمند و کوشا نباشد و تنها برای عنوان دکتری وارد این رشته شده باشد، به احتمال زیاد حتی در اخذ مدرک پزشکی عمومی هم دچار دشواری خواهد شد چون دوره تحصیل بسیار طولانی و مباحث درسی بسیار حجیم و گسترده هشتند.
در حال حاضر در ایران نظام آموزش پزشکی شامل ۴ دوره ی علوم پایه، فیزیوپاتولوژی ، کارآموزی بالینی(استیجری) و کارورزی بالینی(اینترنی) است
۵ترم اول دوره تحصیل پزشکی که معادل ۹۷ واحد درسی است. ملاک قبولی دروس کسب نمره ۱۰ از بیست می باشد و در پایان این دوره یک امتحان ۲۰۰ سوالی تحت عنوان آزمون جامع علوم پایه برگزار می شود که دانشجو با کسب حدقال نمره ۹۰ از ۲۰ وارد مقطع بعدی یعنی فیزیوپاتولوژی می شود. این امتحان قبلا بصورت کشوری بوده اما در سال های اخیر بصورت قطبی برگزار می شود، به این صورت که هر چند دانشگاه باهم یک قطب را تشکیل داده و سوالات هر قطب با قطب های دیگر متفاوت است.
مقطع فیزیوپاتولوژی:
دانشجویانی که آزمون جامع علوم پایه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند وارد این مقطع می شوند. این دوره شامل ترم ۶ و ۷ پزشکی است که بیشتر کلاس ها در دانشکده ها و گاها در بیمارستان برگزار می شود. این دوره شامل ۳۱ واحد درسی بوده و عمده مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می شود.
مقطع کارآموزی(استیجری):
این دوره که بعد از فیزیوپاتولوژی قرار دارد، شامل ۹۵ واحد درسی است که در طی ۲۱ ماه ارائه می شود.در این دوره دانشجویان روش برخورد با بیمار، نحوه تشخیص و نحوه درمان بیماری ها را بصورت عملی در بیمارستان فرامی گیرند. نمره قبولی در این دوره ۱۲ از ۱۰ است و معدل کل این دوره نیز باید حداقل ۱۴ باشد؛ درغیراینصورت دانشجو باید دروسی را که در آنها نمره کمتر از ۱۴ کسب کرده دوباره بگذراند تا معدل به بالای ۱۴ برسد.
در پایان این دوره امتحان پیش کارورزی (پره انترنی) برگزار می شود و شرط ورود به دوره بعد است. درصورت عدم کسب نمره قبولی در این امتحان، حداکثر ۴ مرتبه به فاصله هر ۶ ماه یکبار، دانشجو می تواند دوباره در این امتحان شرکت کند.

بهترین مشاور موفقیت کنکور گنبد کاووس؟، آقای دکتر ادینه بهترین مشاور کنکور در مرکز مشاوره تحصیلی و کنکور سوپررسپینا فعال هستند.

 

موسسه سوپررسپینا گامی نو در ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای در زمینه تحصیلی، کنکور و برگزاری دوره های آموزشی، با همکاری اساتید و مشاوران نخبه، از تهران در استان گلستان فعال می باشد.

توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

کنکور سراسری

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

اثر فاصله‌گذاری ساده‌ترین روش برای جذب انبوه اطلاعات استفاده از اثر فاصله‌گذاری است. پژوهشگران این روش را در میان یافته‌های […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
پادشاه درس ها، زیست

کنکور سراسری

پادشاه درس ها، زیست

سه اصل روش خواندن زیست شناسی : این سه اصل عبارت اند از: الف) عمیق خواندن ب)مفهومی خواندن ج) ترکیبی خواندن […]

بدون دیدگاه آوریل 25, 2021
روش صحیح مطالعه زیست کنکور

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش صحیح مطالعه زیست کنکور

چهارچوب کلی روش مطالعه زیست شناسی، بر اساس تجمیع نکات و به خاطر سپردن حفظی جات شکل می‌گیرد. کتاب زیست شناسی […]

بدون دیدگاه آوریل 25, 2021
روش مطالعه هر درس برای کنکور ؟ گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش مطالعه هر درس برای کنکور ؟ گنبد

ریاضی-تکنیکی فیزیک-ترکیبی تکنیکی شیمی-ترکیبی زیست-ترکیبی،مفهومی،تصویری دین وزندگی،ادبیات،زبان،عربی-رمزگذاری و جداجدا خواندن آموزشگاه کنکور گنبد؟ آموزشگاه کنکور و تحصیلی سوپررسپینا در استان […]

بدون دیدگاه آوریل 24, 2021
اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

کنکور سراسری

اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

تاثیر مصرف میوه و سبزیجات نوجوانی دوره ای مهم از زندگی است که سبک زندگی در آن شکل گرفته و […]

بدون دیدگاه آوریل 11, 2021
شب بیداری، مفید یا مضر؟

کنکور سراسری

شب بیداری، مفید یا مضر؟

شب بیداری، مفید یا مضر ؟ شب بیداری باعث کوچک شدن مغز و کاهش حافظه و اختلال تمرکز می شود. […]

بدون دیدگاه آوریل 11, 2021
رشته بازی سازی

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

رشته بازی سازی

رشته بازی سازی گونه‌ای از فرایند توسعه نرم‌افزار است که در آن، بازی‌های ویدئویی عرضه می‌شوند. این فرایند توسط توسعه‌دهندهٔ […]

بدون دیدگاه آوریل 6, 2021
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *