رشته بازی سازی

آوریل 6, 2021

رشته بازی سازی گونه‌ای از فرایند توسعه نرم‌افزار است که در آن، بازی‌های ویدئویی عرضه می‌شوند. این فرایند توسط توسعه‌دهندهٔ بازی ویدئویی انجام شود. توسعه‌دهندهٔ بازی‌های ویدئویی ممکن است از یک نفر و یا یک تیم تشکیل شده باشد.
باتوجه به پیچیده شدن فرایند ساخت بازی‌های ویدئویی و همچنین افزایش قدرت پردازش رایانه‌ها و کنسول‌های بازی پیشرفته توسعه بازی‌هادر بیشترشرکت های بزرگ تولید بازی توسط تیم های تخصصی بازی سازی صورت می گیرد.
دریک تیم، افراد به صورت تخصصی و بنابر توانایی‌ها و تخصص‌های خویش تقسیم وظایف را برعهده دارند.
همگی افراد در کار خود یک متخصص به‌شمار می‌آیند. این مسئله یکی از مهم‌ترین وجوه تفاوت این صنعت با بسیاری از صنایع دیگر است. اعضای تیم‌های تولید بازی معمولا در یکی از تخصص‌های طراحی بازی، طراحی هنری یا فنی صاحب تحصیلات آکادمیک هستند و با روش‌های مختلف کار تیمی در کنار هم قرار می‌گیرند تا بر روی یک محصول مشترک کار کنند. از آن‌جایی که بازی‌های کامپیوتری یک رسانه‌ی تازه محسوب می‌شوند، تعداد افراد متخصص این صنعت به‌ویژه در داخل کشور بسیار کم ونیز نیازتولیدبازی در زمینه تولید محتوای ایرانی-اسلامی، تولید بازی‌های رایانه‌ای بومی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

درایران این رشته درسه مقطع کاردانی ،کارشناسی ، کارشناسی ارشد ارئه می شود. ونیزبه صورت ازاد میتوان دردوره های مراکز مختلف نیز شرکت کرد.
معمولا برای شرکت در دوره های آموزشی آزاد لازم نیست دیپلم داشته باشید.در واقع محدوده سنی خاصی برای دانشجویان در نظر گرفته نشده است. البته ترجیحا ۱۷ سال به بالا ونیز با داشتن شرایط مربوطه پذیرش می شوند .

مقطع کاردانی
بازی سازی رایانه ای به عنوان یک رشته در دانشگاه جامع علمی کاربردی تدریس میشود. گرایش های بازی سازی رایانه ای در دانشگاه جامع علمی کاربردی در قالب ۷۲ واحد درسی و در مدت ۴ ترم تحصیلی ارائه خواهد شد
کارشناسی
دررشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار، ۸ تمرکز وجود دارد که یکی از این تمرکزها بازی های کامپیوتری است. در این تمرکز ۱۲ واحدی، ۴ درس به نام های سیستم های چند رسانه ای، طراحی بازی های کامپیوتری، گرافیک کامپیوتری و مبانی پویانمایی کامپیوتری هر یک به ارزش ۳ واحد و در قالب ۴۸ ساعت ارائه می شود.

کارشناسی ارشد
از سال ۱۳۹۳در مقطع کارشناسی ارشد گروه هنر در رشته هنرهای رایانه‌ای، گرایش جدیدی به نام «تولید بازی‌های رایانه‌ای» ذیل رشته هنرهای رایانه‌ای تدوین و تصویب شد. دانشگاه هنر اسلامی تبریز به عنوان اولین دانشگاه در کشور از مهرماه سال ۹۵ در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به پذیرش دانشجو در رشته هنرهای رایانه‌ای با گرایش تولید بازی‌های رایانه‌ای کرده است.
رشته تولید بازی‌های رایانه‌ای به صورت بین رشته‌ای میان رشته‌های کامپیوتر و هنر طراحی شده است.
آموزش در رشته هنرهای رایانه‌ای با گرایش تولید بازی‌های رایانه‌ای به صورت پروژه‌محور بوده و نزدیک به ۶۰ درصد از دروس آن در قالب فعالیت‌های عملی و کارگاهی ارایه می‌شود.
مهارت‌های این رشته : طراحی فضای بازی، طراحی شخصیت، هوش مصنوعی بازی‌های رایانه‌ای، طراحی فنی و گرافیک رایانه‌ای و طراحی تجربه کاربری برای بازی‌های رایانه‌ای از جمله مهارت‌هایی است که دانشجویان در این رشته فرا می‌گیرند.
پذیرش دانشجو در این رشته را ۱۳ ولی پیش‌بینی می‌شود با توجه به استقبال دانشجویان از این رشته، ظرفیت پذیرش افزایش پیدا کند.

تحصیل درخارج از کشور
صنعت بازی در ایالات متحده در حال رشد است و تعداد بیشتری از دانشجویان بین المللی برای مشاغل طراحی بازی های ویدئویی از خود اشتیاق نشان می دهند. تحصیل در رشته طراحی بازی در ایالات متحده دانشجویان بین المللی را برای یک فرصت شغلی پر سود واجد شرایط می کند. هیچ زمانی بهتر از الان نیست که دانشجویان بین المللی برای برنامه درسی این رشته در ایالات متحده درخواست دهند، زیرا نرخ ثبت نام داخلی رو به کاهش بوده و از طرف دیگر صنعت بازی ویدیویی با بودجه های تولید فوق العاده بزرگ پر رونق است.
دانشجویان بین المللی که در ایالات متحده طراحی بازی می خوانند برای خدمت در تعدادی از تیم های توسعه آماده خواهند بود. طراحان بازی در بالای هرم هستند و اغلب به عنوان هنرمند، برنامه نویس و یا تست کننده شروع کرده و سپس ارتقا می یابند.
بعضی از مدارس برجسته در ایالات متحده برای تحصیل در رشته طراحی بازی عبارتند از:
• (Full Sail University (Winter Park, FL
• (University of Southern California (Los Angeles, CA
• (Massachusetts Institutde of Technology (Cambridge, MA
• (University of Utah (Salt Lake City, UT
• (DigiPen Institute of Technology (Redmond, WA
• (Rochester Institute of Technology (Rochester, NY
• (Shawnee State University (Portsmouth, OH
• (Savannah College of Art & Design (Savannah, GA
• (University of New Mexico (Albuquerque, NM
• (Becker College (Worcester, MA
• (Drexel University (Philadelphia, PA

 

مشاوره تحصیلی و شغلی ،انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاهی ،همایش موفقیت تحصیلی و شغلی و همایش انتخاب رشته می باشد. متد این مرکز، ابتدا ارزیابی و شناخت صحیح از هر داوطلب و سپس هدف گزاری و حرکتی فیدبک دار همراه با نظارت و کنترل در کلیه مسایل آموزشی و محیطی داوطلب می باشد. نماینده سوپر رسپینا در استان گلستان شهرستان گنبد کاووس مرکز مشاوره رسپینا است.

توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

کنکور سراسری

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

اثر فاصله‌گذاری ساده‌ترین روش برای جذب انبوه اطلاعات استفاده از اثر فاصله‌گذاری است. پژوهشگران این روش را در میان یافته‌های […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
روش مطالعه هر درس برای کنکور ؟ گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش مطالعه هر درس برای کنکور ؟ گنبد

ریاضی-تکنیکی فیزیک-ترکیبی تکنیکی شیمی-ترکیبی زیست-ترکیبی،مفهومی،تصویری دین وزندگی،ادبیات،زبان،عربی-رمزگذاری و جداجدا خواندن آموزشگاه کنکور گنبد؟ آموزشگاه کنکور و تحصیلی سوپررسپینا در استان […]

بدون دیدگاه آوریل 24, 2021
اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

کنکور سراسری

اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

تاثیر مصرف میوه و سبزیجات نوجوانی دوره ای مهم از زندگی است که سبک زندگی در آن شکل گرفته و […]

بدون دیدگاه آوریل 11, 2021
شب بیداری، مفید یا مضر؟

کنکور سراسری

شب بیداری، مفید یا مضر؟

شب بیداری، مفید یا مضر ؟ شب بیداری باعث کوچک شدن مغز و کاهش حافظه و اختلال تمرکز می شود. […]

بدون دیدگاه آوریل 11, 2021
معرفی رشته مهندسی پلیمر

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

معرفی رشته مهندسی پلیمر

هدف رشته مهندسی صنایع پلیمر تولید کلیه محصولات پلیمری از قبیل لاستیک ، پلاستیک، الاستومر، رزین و سایر مواد مورد نیاز […]

بدون دیدگاه آوریل 6, 2021
معرفی رشته مهندسی شهرسازی

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

متخصص شهرسازی فردی است که می تواند در زمینه طراحی شهری یا برنامه ریزی شهری فعالیت کرده و عامل توسعه […]

بدون دیدگاه آوریل 5, 2021
معرفی رشته مهندسی راه آهن

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

معرفی رشته مهندسی راه آهن

با توجه به پیشرفت روز افزون کشور و نیاز به توسعه ناوگان حمل و نقل و کم خطر بودن حمل […]

بدون دیدگاه آوریل 5, 2021
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *