رشته اقتصاد

مارس 27, 2021

اقتصاد دانشی است که زمینه ساز رشد اقتصاد کشور قرارگرفته و سرنوشت کلی یک جامعه را تعیین میکند این رشته مشخصاً در دروس تخصصّی دانش آموزان رشتۀ علوم انسانی قرار گرفته زیرا مبحث های این کتاب کاملاً به صورت حفظی ارائه شده است ولیکن اقتصاد علمی است که تنها به حفظ مطالب نمی پردازد و دانش آموز یا دانشجوی علاقه مند به این رشته باید حافظه ریاضی خود را قوی کرده و تا بتواند در این رشته موفقیت هایی را کسب نماید علاوه بر زیرربط رشته اقتصاد رشته هایی چون جامعه شناسی، روانشناسی و علوم سیاسی است که سبب برقراری ارتباط با رشته اقتصاد می گردد و خود (رشته اقتصاد) زنجیره ای از علوم اجتماعی است.

ابزارهای مطالعه و دروس اصلی رشته اقتصاد:

دروس ریاضی و آمار به عنوان ابزارهای مطالعه در رشته‌ی اقتصاد اهمیت بسیار دارد ولی صرف به کارگیری این ابزارها، فهم اقتصادی میسر نخواهد شد. فهم اقتصادی، مستلزم مطالعات عمیق در نظریه‌های اقتصادی و سیر قلمروهای اجتماعی است دروس اصلی این رشته عبارت‌اند از: اقتصاد، ریاضی، پول و بانک‌داری و اقتصاد بخش عمومی هم‌چنین می‌توان از اقتصاد توسعه، تاریخ عقید اقتصادی و نظام‌های اقتصادی به عنوان درس‌های مهم دیگر نام برد که در این حوزه نیز دانشجویان عزیز می‌توانند نسبت به تلاش و مطالعه‌ی که در ژرفای این موضوعات انجام می‌دهند، به معلومات بسیار خوب و جالبی دست پیدا کنند.

گرایش‌های مختلف رشته‌ی اقتصاد:

  • اقتصاد صنعتی

اقتصاد صنعتی مسائل بخش صنعت را با توجه به تئوری‌ها و نظریه‌هایی که وجود دارد، توضیح می‌دهد و با کاربرد اقتصاد خرد در فعالیت‌های صنعتی سروکار دارد. هم‌چنین ساختار بازار (رقابتی یا انحصاری بودن) و عملکرد آن‌ها و این‌که آیا بازار محصولات صنعتی رقابتی است یا انحصاری تبیین می‌نماید. در این رشته نقش تبلیغات در صنعت، تکنولوژی، آشنایی با روابط کار و مدیریت بنگاه‌های تولیدی و نیز تحولات صنعتی و سیاست‌گذاری در این بخش مورد توجه قرار می گیرد.مدیریت تولید، اقتصاد مدیریت، حسابداری قیمت تمام شده و آشنایی با حقوق کار» از جمله درس‌هایی است که در این گرایش به عنوان دروس اصلی تدریس می‌شود.دانشجویان این گرایش (اقتصاد صنعتی) می‌توانند، در مؤسسات تولیدی و شرکت‌ها، وزارت صنایع و معادن، شرکت شهرک‌های صنعتی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سازمان توسعه و نوسازی و صنایع معدن، سازمان مدیریت و برنامه ریزی مشغول به کار شوند.دانشجویان اقتصاد صنعتی باید مطالعات خود را در زمینه‌ی مدیریت منابع و مدیریت استراتژیک بالا ببرند. زیرا رقیت دانشجویان اقتصاد صنعتی، مهندسین صنایع هستند که گرایش آن‌ها برنامه‌ریزی سیستم‌ها است.

  • اقتصاد نظری

اقتصاد نظری در حقیقت جنبه‌ی محض تئوریک اقتصاد و پایه و چارچوب دانش اقتصاد را مورد بررسی قرار می‌دهد و به نظر می رسد که پایه و مبنای سایر گرایش‌های اقتصاد و هر گرایش فرعی اقتصاد است. بنابراین دانشجویانی که استعداد و توانایی داشته باشند، ‌این گرایش قلمرو بسیار خوبی برای دانش پژوهی و تحقیق و پیشرفت و ارتقاء است.درس‌های خرد و کلان دروس مبنای اقتصاد نظری است و نقش محوری دارند. وجه تمایز این گرایش از رشته اقتصاد در دوره کارشناسی با برنامه‌های آموزشی دیگر گرایش ها درس تاریخ عقاید اقتصادی و درس اقتصادسنجی است.تاریخ عقاید اقتصادی درس بسیار مهمی است چرا‌که جایگاه و شرایط زمانی و مکانی نظریات اقتصادی و دانشمندانی که آن نظریات را ارائه کرده‌اند را مورد بررسی قرار می دهد و وجه شاخص و امتیاز رشته اقتصاد نظری است. اقتصاد سنجی هم برمی‌گردد به جنبه‌های کمی نظری‌های دانش اقتصاد.

  • اقتصاد کشاورزی

بخش کشاورزی به دلیل برخورداری از رشد مستمر و پایدار و درونزای اقتصادی و نقش حیاتی در ایجاد عدالت اجتماعی، تأمین امنیت غذایی و توسعه اشتغال در جامعه دارای اهمیت می باشد. اقتصاد کشاورزی به بررسی مسائل اقتصادی مطروحه در بخش کشاورزی و ارایه راهکارهایی برای حل این مسائل و استفاده از ابزارها و روش‌های اقتصادی برای بهره مندی مطلوب از منابع موجود در بخش کشاورزی (که خود شامل زیر بخش‌های زراعت، دام‌پروری، آبیاری و باغداری است) می‌پردازد.واحدهای اختصاصی این گرایش: اقتصاد کشاورزی، توسعه و سیاست کشاورزی، بازاریابی محصولات کشاورزی، مدیریت مزرعه، جامعه‌شناسی روستایی، پژوهش عملیاتی.امکان ادامه تحصیل در مدارج بالاتر و رشته های مرتبط: تا درجه دکتری و در رشته های مهندسی کشاورزی، زراعت و اصلاح نباتات، مهندسی آبیاری، باغداری، ژنتیک گیاهی و سایر رشته‌های حوزه اقتصاد مانند: اقتصاد توسعه، اقتصاد انرژی، اقتصاد محض و … .

آینده‌ی شغلی و بازار کار:

فارغ التحصیلان رشته‌های علوم اقتصادی می توانند در موسسات پولی و مالی، بانک‌ها و  موسسات تجاری مختلف مشغول به کار شوند.همچنین برخی از  ادارات دولتی نظیر وزارت بازرگانی، اداره مالیات، سازمان‌های بیمه،  سازمان بورس و سهام فارغ التحصیلان رشته اقتصاد را استخدام می‌کنند.

موسسه سوپررسپینا گامی نو در ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای در زمینه تحصیلی، کنکور و برگزاری دوره های آموزشی، با همکاری اساتید و مشاوران نخبه، از تهران در استان گلستان فعال می باشد.

آموزشگاه کنکور و تحصیلی  رسپینا در حوزه های تحصیلی کنکور، آموزش و پرورش ، انتخاب رشته  در استان گلستان ، گنبد کاووس ، مینودشت، گالیکش، کلاله، آزادشهر، علی آباد خدمات مشاوره ارائه می دهد. مشاوره تخصص ماست.

توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

کنکور سراسری

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

اثر فاصله‌گذاری ساده‌ترین روش برای جذب انبوه اطلاعات استفاده از اثر فاصله‌گذاری است. پژوهشگران این روش را در میان یافته‌های […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
روش مطالعه هر درس برای کنکور ؟ گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش مطالعه هر درس برای کنکور ؟ گنبد

ریاضی-تکنیکی فیزیک-ترکیبی تکنیکی شیمی-ترکیبی زیست-ترکیبی،مفهومی،تصویری دین وزندگی،ادبیات،زبان،عربی-رمزگذاری و جداجدا خواندن آموزشگاه کنکور گنبد؟ آموزشگاه کنکور و تحصیلی سوپررسپینا در استان […]

بدون دیدگاه آوریل 24, 2021
اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

کنکور سراسری

اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

تاثیر مصرف میوه و سبزیجات نوجوانی دوره ای مهم از زندگی است که سبک زندگی در آن شکل گرفته و […]

بدون دیدگاه آوریل 11, 2021
شب بیداری، مفید یا مضر؟

کنکور سراسری

شب بیداری، مفید یا مضر؟

شب بیداری، مفید یا مضر ؟ شب بیداری باعث کوچک شدن مغز و کاهش حافظه و اختلال تمرکز می شود. […]

بدون دیدگاه آوریل 11, 2021
رشته بازی سازی

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

رشته بازی سازی

رشته بازی سازی گونه‌ای از فرایند توسعه نرم‌افزار است که در آن، بازی‌های ویدئویی عرضه می‌شوند. این فرایند توسط توسعه‌دهندهٔ […]

بدون دیدگاه آوریل 6, 2021
معرفی رشته مهندسی پلیمر

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

معرفی رشته مهندسی پلیمر

هدف رشته مهندسی صنایع پلیمر تولید کلیه محصولات پلیمری از قبیل لاستیک ، پلاستیک، الاستومر، رزین و سایر مواد مورد نیاز […]

بدون دیدگاه آوریل 6, 2021
معرفی رشته مهندسی شهرسازی

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

متخصص شهرسازی فردی است که می تواند در زمینه طراحی شهری یا برنامه ریزی شهری فعالیت کرده و عامل توسعه […]

بدون دیدگاه آوریل 5, 2021
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *