بهترین منابع مطالعاتی و منابع کنکور چیست؟

آوریل 5, 2021

یکی از عامل های موفقیت تحصیلی انتخاب منبع مناسب برای مطالعه است.

منابع مطالعاتی و منابع کنکور شامل کتاب درسی،جزوه،کتاب های کمک آموزشی ،لوح های فشرده آموزشی هستند.

اولین و بهترین منبع مطالعاتی کتاب درسی است چون به عنوان تنها مرجع کنکور معرفی شده است و عملا بقیه منابع بر پایه این منبع طرح ریزی شده و حرکت میکنند . هدف از تالیف کتاب های کمک آموزشی این است که با بیان های متفاوت ، بسط و تعمیم مطالب ، مثال ها،تمرینات و تست های بیشتر به درک بیشتر داوطلب و افزایش تسلط او در کتاب درسی کمک کنند .
انتخاب منبع مطالعاتی نسبی است و نمیتوان برای همه افراد با هر سطح علمی و پتانسیل و ویژگی های فردی منابع مطالعاتی یکسانی معرفی کرد.
یکی از اشتباهات متداول داوطلبان خرید پکیج کتاب از یک انتشارات خاص است. هیچ گاه همه کتاب های یک انتشارات نمیتواند بهترین باشد که اگر اینطور بود همه داوطلبان چون دنبال بهترین هستند فقط آن منابع را تهیه میکنند و طبیعتا بقیه انتشارات فروشی نخواهند داشت ولی میبینیم که در عمل چنین اتفاقی نمی افتد . ممکن است شخصی بتواند با یک کتاب ارتباط برقرار کند و شخص دیگری با کتاب دیگری ارتباط بهتری برقرار کند.پس کتاب خوب و بد مطلق نداریم و قطعا بهترین منابع مطالعاتی ترکیبی از انتشارات مختلف خواهد بود.البته در این شکی نیست که برخی انتشارات اختصاصا در یک رشته تحصیلی خاص فعالیت میکنند و ممکن است در آن موفق تر باشند و یا برخی از انتشارات در یک سال تحصیلی خاص کارهای خیلی قوی ارایه کنند و بیشتر مورد توجه قرارگیرند.
هر کتاب کمک آموزشی یک سری ویژگی های برجسته دارد . یک کتاب ممکن است درسنامه جامع و قوی داشته باشد ،کتاب دیگری ممکن است تست های تالیفی خوبی داشته باشد،یک کتاب کمک آموزشی مثال های بیشتر و بهتری برای درک مطلب بهتر ارایه میکند،کتابی سعی کرده خلاصه و جمع بندی مطالب مهم را ارایه کند ،کتابی میتواند بصورت بسیارپایه ای و ابتدایی و مفهومی درس را برای داوطلبانی که پایه علمی ضعیفی دارند آموزش دهد،کتاب هایی ممکن است تمام محتوای کتاب درسی را در بگیرد و سعی در آنالیز جمله به جمله آن داشته اند. کتاب هایی وجود دارند که بدون توجه به مقطع تحصیلی داوطلب به صورت مبحثی تالیف شده اند.
البته بسیاری از اوقات مبینیم که در مدارس و موسسات آموزشی مشاورین یا اساتید محترم هر درس برای همه داوطلبان یک کتاب کمک آموزشی مشترک را معرفی میکنند که از نظرشان کتاب بهتری است اما از دید حرفه ای تدریس و مطالعه باید بر اساس کتاب درسی باشد و بر اساس نیاز هر داوطلب درهر برهه از زمان منبع کمک آموزشی در سطح داوطلب معرفی شود.
سطح درسی داوطلب،استعداد و پتانسیل،زمان مطالعه ، هدف داوطلب و موقعیت زمانی در انتخاب منبع مطالعاتی داوطلب تاثیر گزار است.
لوح های فشرده کمک آموزشی ممکن است برای افرادی که یادگیری غالب سماعی یا بصری دارند بتواند روش یادگیری بهتری باشد اما لوح های فشرده موجود در بازار بیشتر جنبه تجاری دارند و با هدف جذب بیشتر داوطلب به خرید آنها تهیه شده اند و از لحاظ محتوایی بسیار ضعیف تر از کتاب های کمک آموزشی هستند و هرگز تمام محتوای مطالب کتاب را در بر نمی گیرند و تسلط بسیار کمتری نیز به نسبت به سایر منابع ایجاد می کنند.
اینکه استاد یک درس با کتابی ارتباط بهتری برقرار میکند و یا توسط افرادی توصیه شده است نمیتواند دلیلی برای انتخاب منبع مطالعاتی هر داوطلب تلقی شود.

موسسه سوپررسپینا گامی نو در ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای در زمینه تحصیلی، کنکور و برگزاری دوره های آموزشی، با همکاری اساتید و مشاوران نخبه، از تهران در استان گلستان فعال می باشد.

 

توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

اختلالات یادگیری گنبد

کنکور سراسری

اختلالات یادگیری گنبد

آیا کودک شما در مدرسه مشکل دارد، از خواندن با صدای بلند ، نوشتن مقاله یا سر و کله زدن […]

بدون دیدگاه جولای 25, 2022
زبان کنکور گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

زبان کنکور گنبد

در کنکور سراسری، برای اینکه بتوانید رتبه زیر هزار بیاورید باید درصدتان در این درس حداقل ۵۰ درصد باشد پس […]

بدون دیدگاه می 18, 2021
روش مطالعه درس ریاضی کنکور ؟ گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش مطالعه درس ریاضی کنکور ؟ گنبد

1.   ریاضی را موضوعی بخون ریاضی را موضوعی بخونیم به این معناست که همان‌طور که شما بهتر از من می‌دانید […]

بدون دیدگاه می 15, 2021
پیش‌خوانی؟کنکور گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

پیش‌خوانی؟کنکور گنبد

شما با حجم انبوهی از درس‌ها و مطالب روبه‌رو هستید اما نگران نباشید با استفاده از فاصله‌گذاری و پیش‌خوانی می‌توانید […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

کنکور سراسری

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

اثر فاصله‌گذاری ساده‌ترین روش برای جذب انبوه اطلاعات استفاده از اثر فاصله‌گذاری است. پژوهشگران این روش را در میان یافته‌های […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *