بهترین روش مطالعه کنکور

آوریل 24, 2021

بهترین روش مطالعه کنکور چیست ؟ این سوالی است که خیلی از داوطلبان از خود می پرسند. دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور از راه‌های زیادی برای مطالعه دروس استفاده می‌کنند. دروس عمومی و تخصصی روش‌های مطالعه متفاوتی با یکدیگر دارند. برخی از درس‌ها نیازمند یادگیری و تمرین هستند و برخی دیگر فقط به مرور احتیاج دارند. تعداد دروس برای قبولی در کنکور بسیار زیاد است و شما نمی‌توانید همانند امتحانات کلاسی برای این آزمون آماده شوید. روش مطالعه کنکور باید طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی باشد تا دانش‌آموز بتواند بهترین نتیجه را بگیرد. ما در این مطلب برای دانش‌آموزان و داوطلبانی که به دنبال قبولی در کنکور 1400 هستند روش‌های مطالعه کنکور برای تمامی دروس عمومی و تخصصی را توضیح می‌دهیم. شما می‌توانید با رعایت نکات زیر و مطالعه دقیق هر یک از درس‌ها بهترین نتیجه را در کنکور سراسری کسب کنید.

آموزشگاه کنکور گنبد؟ آموزشگاه کنکور و تحصیلی سوپررسپینا در استان گلستان فعال می باشد.

بهترین روش مطالعه کنکور با 10 تکنیک موثر و کاربردی

تکنیک‌ها و روش‌هایی وجود دارند که شما در ابتدا باید آن‌ها را رعایت کنید. این تکنیک‌ها برای همه دانش‌آموزان و داوطلبان موثر هستند و دانش‌آموزان به راحتی می‌توانند از این روش‌ها استفاده کنند. بهترین روش مطالعه کنکور آشنایی با تکنیک‌های موثر است. ما در این قسمت 10 تکنیک مهم و موثر را به شما معرفی می‌کنیم:

1- برنامه‌ریزی دقیق

برنامه‌ریزی دقیق اولین و مهم‌ترین تکنیک به عنوان بهترین روش مطالعه کنکور است. شما باید با یک برنامه دقیق و اصولی تمامی اهداف خود را به صورت روزانه مشخص کنید. زمان‌های مشخصی را برای مطالعه درس‌های عمومی و تخصصی تعیین کنید. دروس عمومی و تخصصی باید به صورت موازی با یکدیگر مطالعه شوند. این بدین معنی است که دانش‌آموز باید نه تنها در یک روز درس‌ عمومی مطالعه کند بلکه باید یک درس تخصصی نیز برای مطالعه داشته باشد. یکی از مهم‌ترین نکات در روش مطالعه کنکور، برنامه‌ریزی همراه با استراحت است. شما باید زمان‌های مشخصی را نیز در برنامه برای استراحت مشخص کنید. شما با بهترین روش مطالعه کنکور می‌توانید بهترین رتبه را کسب کنید اما نباید سلامتی جسمی و روحی خود را فراموش نمایید. بنابراین تکنیک اول، برنامه‌ریزی دقیق همراه با مطالعه درس‌ها و استراحت است.

 2- پیش خوانی

این تکنیک را بدون شک همه دانش‌آموزان و داوطلبان استفاده می‌کنند. پیش خوانی تمامی درس‌های عمومی و تخصصی یک امتیاز مثبت برای دانش‌آموز محسوب می‌شود. دانش‌آموز در مرحله اول باید به صورت گذرا متن کتاب درسی را مطالعه کند. این موضوع موجب می‌شود که با عنوان درس، تیتر، پاورقی و تصاویر آشنایی بیشتری پیدا کند. پیش خوانی به صورت کلی حافظه تصویری دانش‌آموز را تقویت می‌کند تا مطالب را در ذهن نگه دارد.

3- مطالعه دقیق و جزئی

سومین مرحله در روش مطالعه کنکور، مطالعه دقیق و عمیق مطالب است. شما باید یک درس و فصل را انتخاب کنید و در زمان مشخص بعد از پیش خوانی، مطالب را به صورت عمیق مطالعه کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید حفظ نکردن مطالب است. مفاهیم را سطر به سطر بخوانید و برای خودتان توضیح دهید. شما می‌توانید برای درک بهتر مفاهیم از خودتان سوال بپرسید و سپس به آن پاسخ دهید. این موضوع موجب می‌شود که تسلط زیادی به مفاهیم داشته باشید.

4- خلاصه‌نویسی

چهارمین روش مطالعه کنکور برای آزمون سراسری 1400، خلاصه‌نویسی است. خلاصه‌نویسی یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های مطالعه برای کنکور و هر آزمونی است. شما باید بعد از مطالعه دقیق مفاهیم، مهم‌ترین قسمت‌های هر درس را به صورت مرتب خلاصه‌نویسی کنید. این خلاصه‌نویسی را هر روز قبل از شروع مباحث جدید مطالعه کنید. خلاصه‌نویسی بهترین راه برای مرور مطالب خوانده شده است. شما می‌توانید به صورت روزانه هنگام مطالعه خلاصه‌نویسی اشکالات و قسمت‌های دشوار را علامت بزنید و در پایان روز دوباره آن‌ها را مرور کنید.

5- استفاده از منابع مناسب

مطالعه کتاب درسی به تنهایی روش مناسبی برای قبولی در آزمون سراسری است. اما استفاده از منابع مناسب می‌تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموز داشته باشد. دانش‌آموز با مطالعه کتاب درسی با مهم‌ترین مفاهیم آشنا می‌شود و استفاده از منابع مناسب مسیر درست را به دانش‌آموز نشان می‌دهد. منابع کنکور دارای سوالات تکمیلی و تست‌های متنوع هستند. این موضوع موجب می‌شود دانش‌آموز تسلط بیشتری بر روی مباحث و مفاهیم داشته باشد.

6- مرور مباحث مهم

شما می‌توانید در پایان هر روز، خلاصه‌نویسی و مباحث مهم را با دقت مرور کنید. این موضوع موجب می‌شود که مطالب به صورت بلندمدت در ذهن شما باقی بمانند. مرور و مطالعه پی در پی مباحث مهم به دانش‌آموز کمک می‌کند تا بازده بیشتری در یادگیری مطالب داشته باشد. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها و بهترین روش مطالعه کنکور، مرور مباحث مهم هر درس است.

7- حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر

یکی از مهم‌ترین روش‌های مطالعه کنکور 1400، حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر است. شما باید بعد از مطالعه هر بحث به صورت مفهومی و عمیق به سراغ تست‌های کنکور بروید. این موضوع موجب می‌شود شما با نوع سوالات و تست‌های آن مبحث بیشتر آشنا شوید. بدون شک حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر، مسیر بهتری را به شما نشان می‌دهد.

8- افزایش سرعت تست زنی

تکنیک‌ها و روش‌های مختلف، زمانی بهترین نتیجه را خواهند داشت که شما به خوبی تست زنی کنید. افزایش سرعت تست زنی موجب می‌شود که از لحاظ زمانی با کمبودی مواجه نشوید. راه‌ها و روش‌های زیادی برای افزایش سرعت تست زنی وجود دارند آن‌ها را بررسی کنید تا در یک مدت زمان کوتاه به مسائل پاسخ دهید.

9- بودجه‌بندی

تمامی دروس عمومی و تخصصی در کنکور 1400 بر اساس منابع نظام جدید هستند. دانش‌آموزان و داوطلبان باید با بودجه‌بندی هر درس آشنا باشند. مطالعه بودجه‌بندی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با سوال‌های مهم و تست خیز هر درسی آشنا شوند. شما می‌توانید با مطالعه این بودجه‌بندی‌ها به راحتی خود را برای کنکور آماده کنید و عملکرد مناسبی داشته باشید.

10- استراحت کافی

9 تکنیک مهم برای روش مطالعه کنکور را به شما معرفی کردیم اما مهم‌ترین تکنیک هنوز باقی مانده است. آخرین تکنیک داشتن استراحت کافی است. این نکته را فراموش نکنید که در هر شرایطی باید سالم باشید. قبولی در کنکور و آزمون سراسری اهمیت زیادی برای دانش‌آموزان دارد اما سلامتی مهم‌تر است. شما باید با یک برنامه‌ریزی درست نه تنها تمامی دروس را با دقت مطالعه کنید بلکه استراحت کافی نیز داشته باشید.

روش مطالعه کنکور تجربی

دانش‌آموزان و داوطلبان رشته تجربی باید در ابتدا دروس عمومی را با دقت زیادی مطالعه کنند. روش مطالعه کنکور برای درس‌های عمومی به صورت زیر است:

1) روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور

دانش‌آموزان برای مطالعه این درس باید به سراغ ادبیات پایه دهم، یازدهم و دوازدهم بروند. ادبیات فارسی 25 سوال دارد و دانش‌آموزان باید در 18 دقیقه به سوالات پاسخ دهند. روش مطالعه کنکور برای درس ادبیات شامل چند بخش مهم است:

 • بخش واژگان
 • بخش املاء
 • بخش زبان فارسی
 • بخش تاریخ ادبیات
 • بخش آرایه‌های ادبی
 • بخش قرابت معنایی

دانش‌آموزان باید با توجه به بودجه‌بندی ادبیات فارسی، بخش‌های بالا را با دقت مطالعه کنند. این درس عمومی مباحث و مفاهیم حفظی زیادی دارد. شما باید تمامی این مطالب را ابتدا یاد بگیرید و سپس با مرور روزانه آن‌ها را به خاطر بسپارید.

2- روش مطالعه دین و زندگی کنکور

درس دین و زندگی یکی دیگر از دروس عمومی است که روش مطالعه خاص خود را دارد. این درس در کنکور سراسری 25 سوال دارد و دانش‌آموزان باید در مدت زمان 17 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند. سوالات دین و زندگی از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است. روش مطالعه کنکور برای درس دین و زندگی به صورت زیر است:

 • مبحث آیات و روایات
 • متن کتاب دین و زندگی
 • اشعار و حدیث

دانش‌آموزان برای درس دین و زندگی باید مباحث بالا را مطالعه کنند. این درس حفظی بیشتر بر روی متن کتاب تاکید دارد. اگر می‌خواهید بهترین تراز را در این درس کسب کنید باید متن کتاب درسی را با دقت زیادی مطالعه کنید.

3- روش مطالعه عربی برای کنکور

درس عربی نیز یکی دیگر از دروس عمومی است و دانش‌آموزان باید به 25 سوال در 20 دقیقه پاسخ دهند. روش مطالعه این درس با توجه به علاقه دانش‌آموزان می‌تواند متفاوت باشد. اکثر دانش‌آموزان و داوطلبان این درس را برای کنکور حفظ می‌کنند و مطالب مهم را به صورت روزانه مرور می‌کنند. این درس به طور کلی از دو بخش ترجمه و قواعد تشکیل شده است. روش مطالعه کنکور برای درس عربی به صورت زیر است:

 • یادگیری کامل قواعد
 • مرور تحلیل صرفی
 • تکرار تمرین حرکت گذاری
 • یادگیری درک مطلب
 • مطالعه ترجمه

دانش‌آموزان باید این مباحث را با دقت زیادی مطالعه کنند. خلاصه‌نویسی و مرور روزانه این قواعد به شما کمک می‌کند که تراز مناسبی در این درس کسب کنید.

4- روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور

آخرین درس در دفترچه عمومی برای دانش‌آموزان رشته ریاضی و تجربی درس زبان انگلیسی است. دانش‌آموزان باید به 25 سوال این درس در 20 دقیقه پاسخ دهند. بهترین روش مطالعه این درس چیست؟ یادگیری و تکرار. درس زبان بسیار فرار است و شما باید با روش‌های خاص این درس را مطالعه کنید. سوالات این درس شامل موارد زیر هستند و شما باید با دقت زیادی آن‌ها را مطالعه و مرور کنید:

 • بخش واژگان
 • بخش گرامر
 • بخش Cloze Test
 • بخش درک مطلب

اگر می‌خواهید تراز مناسبی در این درس کسب کنید به صورت روزانه لغات زبان را یادداشت کنید و آن‌ها را مرور کنید. بخش‌های درک مطلب را با دقت زیادی بخوانید و تمامی لغات را یاد بگیرید.

 

توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

اختلالات یادگیری گنبد

کنکور سراسری

اختلالات یادگیری گنبد

آیا کودک شما در مدرسه مشکل دارد، از خواندن با صدای بلند ، نوشتن مقاله یا سر و کله زدن […]

بدون دیدگاه جولای 25, 2022
مشاور تحصیلی و کنکور گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

مشاور تحصیلی و کنکور گنبد

مشاوره تلفنی ، مشاوره تلفنی در روانشناس در گنبد کاووس نوروفیدبک ، گنبد کاووس ، مینودشت، گالیکش، کلاله، مشاور تحصیلی […]

بدون دیدگاه جولای 20, 2022
زبان کنکور گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

زبان کنکور گنبد

در کنکور سراسری، برای اینکه بتوانید رتبه زیر هزار بیاورید باید درصدتان در این درس حداقل ۵۰ درصد باشد پس […]

بدون دیدگاه می 18, 2021
روش مطالعه درس ریاضی کنکور ؟ گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش مطالعه درس ریاضی کنکور ؟ گنبد

1.   ریاضی را موضوعی بخون ریاضی را موضوعی بخونیم به این معناست که همان‌طور که شما بهتر از من می‌دانید […]

بدون دیدگاه می 15, 2021
پیش‌خوانی؟کنکور گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

پیش‌خوانی؟کنکور گنبد

شما با حجم انبوهی از درس‌ها و مطالب روبه‌رو هستید اما نگران نباشید با استفاده از فاصله‌گذاری و پیش‌خوانی می‌توانید […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

کنکور سراسری

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

اثر فاصله‌گذاری ساده‌ترین روش برای جذب انبوه اطلاعات استفاده از اثر فاصله‌گذاری است. پژوهشگران این روش را در میان یافته‌های […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *