انتخاب رشته نهم به دهم(انتخاب رشته دبیرستان)

آوریل 5, 2021

 

سیستم آموزشی در ایران برای انتخاب رشته دبیرستان، در پایان سال نهم یعنی در پایان دوره اول متوسطه به دانش آموزان امکان تعیین رشته دبیرستان را می دهد.در نظام آموزشی قبلی انتخاب رشته دبیرستان در پایان کلاس اول متوسطه بوده است.
داوطلبان زمانی که فرصت و زمان تعیین رشته خود را پیدا میکنند که در مقاطع تحصیلی قبلی هیچ شناختی نسبت به رشته های تحصیلی و یا انتخاب شغل ندارند و انتخاب رشته دبیرستان را بر اساس نمرات کسب شده در مدرسه،ظرفیت های هر رشته برای ثبت نام،علاقمندی و برخی آزمونهای روانشناسی در مدرسه انجام می دهند. البته نکته مهم این است که علاقمندی وقتی شناخت کافی نسبت به همه مشاغل و رشته های تحصیلی وجود ندارد نمیتواند علاقمندی واقعی را نشان دهد.گرچه حتی با توجه به فقط علاقمندی نیز نمیتوان انتخاب درستی انجام داد.
آیا می دانید چند نفر افرادی که بر اساس نمره درس های دبیرستان و علاقمندی انتخاب رشته کرده اند ، در سال یازدهم و یا در سالاخر دبیرستان به دنبال تغییر رشته بوده اند؟ چند نفر در زمان انتخاب رشته تغییر رشته داده اند ؟ چند نفر در حین تحصیل در دانشگاه تغییر رشته میدهند؟ چند نفر در دانشگاه از رشته خود راضی نیستند ولی به دلایل شخصی تغییر رشته هم نمی دهند؟ چند نفر بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه از انتخاب رشته خود راضی هستند؟ چند نفر میتوانند شغل مناسب خود را پیدا کنند و از آن راضی هستند؟ چند نفر شغل مرتبط با تحصیلات خود دارند؟ چند نفر در مقطع ارشد و دکترا به دنبال تغییر رشته هستند ؟ چند نفر به هدف خود می رسند؟
حتما نیازی به تحقیقات برای پاسخ به سوالاتی که ذکر شد نیست، فقط کافیست نگاهی به اطرافیان خود بیندازیم تا پاسخ همه سوالات را بیابیم.
جالب اینجاست که همه این افراد در زمان انتخاب رشته خود مطمعن بودند که انتخاب درستی انجام داده اند و الان در نقطه رضایتبخشی نیستند.

موسسه سوپررسپینا گامی نو در ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای در زمینه تحصیلی، کنکور و برگزاری دوره های آموزشی، با همکاری اساتید و مشاوران نخبه، از تهران در استان گلستان فعال می باشد.

توسط
admin
admin

مقالات مرتبط

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

کنکور سراسری

تکنیک‌های مطالعه ؟ کنکور گنبد

اثر فاصله‌گذاری ساده‌ترین روش برای جذب انبوه اطلاعات استفاده از اثر فاصله‌گذاری است. پژوهشگران این روش را در میان یافته‌های […]

بدون دیدگاه می 12, 2021
پادشاه درس ها، زیست

کنکور سراسری

پادشاه درس ها، زیست

سه اصل روش خواندن زیست شناسی : این سه اصل عبارت اند از: الف) عمیق خواندن ب)مفهومی خواندن ج) ترکیبی خواندن […]

بدون دیدگاه آوریل 25, 2021
روش صحیح مطالعه زیست کنکور

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش صحیح مطالعه زیست کنکور

چهارچوب کلی روش مطالعه زیست شناسی، بر اساس تجمیع نکات و به خاطر سپردن حفظی جات شکل می‌گیرد. کتاب زیست شناسی […]

بدون دیدگاه آوریل 25, 2021
روش مطالعه هر درس برای کنکور ؟ گنبد

مشاوره تحصیلی و موفقیت

روش مطالعه هر درس برای کنکور ؟ گنبد

ریاضی-تکنیکی فیزیک-ترکیبی تکنیکی شیمی-ترکیبی زیست-ترکیبی،مفهومی،تصویری دین وزندگی،ادبیات،زبان،عربی-رمزگذاری و جداجدا خواندن آموزشگاه کنکور گنبد؟ آموزشگاه کنکور و تحصیلی سوپررسپینا در استان […]

بدون دیدگاه آوریل 24, 2021
اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

کنکور سراسری

اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

تاثیر مصرف میوه و سبزیجات نوجوانی دوره ای مهم از زندگی است که سبک زندگی در آن شکل گرفته و […]

بدون دیدگاه آوریل 11, 2021
شب بیداری، مفید یا مضر؟

کنکور سراسری

شب بیداری، مفید یا مضر؟

شب بیداری، مفید یا مضر ؟ شب بیداری باعث کوچک شدن مغز و کاهش حافظه و اختلال تمرکز می شود. […]

بدون دیدگاه آوریل 11, 2021
رشته بازی سازی

معرفی رشته تحصیلی و شغلی

رشته بازی سازی

رشته بازی سازی گونه‌ای از فرایند توسعه نرم‌افزار است که در آن، بازی‌های ویدئویی عرضه می‌شوند. این فرایند توسط توسعه‌دهندهٔ […]

بدون دیدگاه آوریل 6, 2021
دیدگاه‌ها

اولین نفری باشید که درباره این دوره نظر میدهید!

خوشحال میشیم نظر خودتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *